Udostępnij

Jak Skrzaty ZHP "Smartusie" świętowały 2 urodziny swojej Gromadki oraz obchodziły Dzień Niepodległości Polski

Legenda i Lechu, Czechu i Rusie11 listopada br. w Domu Polskim w Dublinie odbyło się wyjątkowe wydarzenie – dzieci z Gromadki Skrzatów ZHP o nazwie „Smartusie”, wraz z rodzicami i zgromadzonymi gośćmi, świętowały drugie urodziny działania harcerskiej jednostki, a także uroczyście obchodziły Dzień Niepodległości Polski.
11 listopada to ważna data dla wszystkich Polaków, również tych zamieszkujących poza granicami kraju. Została ona ustanowiona na cześć odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli, Polska wróciła na mapę Europy.
To historyczne wydarzenie dzieci z Dublina upamiętniły w ciekawy i radosny sposób. Skrzaty ZHP uczestniczyły w otwartej zbiórce, podczas której ładnie bawiły się, rozmawiały o symbolach narodowych oraz wspólnie odegrały legendę o powstaniu Państwa Polskiego, opowiadającą dzieje trzech braci: Lecha, Czecha i Rusa. Zgromadzeni w Domu Polskim w Dublinie mali i duzi uczestnicy spotkania cieszyli się, gdy na drzewie zobaczyli przebranego za białego orła – Skrzata, co było znakiem dla legendarnego Lecha, że tutaj osiedli się jego naród, powstanie gród, będący później pierwszą stolicą Polski – Gniezno. W czasie trwania występu nie zabrakło biało-czerwonych barw. Do Domu Polskiego w Dublinie zawitała nawet “mała”, polska husaria, której zbroje wykonał Pan Krzysztof Głazik.
2 Urodziny Gromadki Skrzatów ZHPPo takiej zabawie przyszedł czas na słodki poczęstunek. 11 listopada br. stał się dla dzieci nie tylko dniem radowania się z wolnej Polski, ale był okazją do świętowania 2 urodzin Gromadki Skrzatów ZHP „Smartusie” z centrum Dublina. Po dwóch latach aktywnej działalności, jednostka dała się poznać, jako organizator wielu ciekawych przedsięwzięć (Andrzejek, Mikołajek, Rajdu Skrzatów w Donabate), wycieczek (do Trim, Nawan, ogrodu botanicznego i studia radiowego, biblioteki centralnej w Dublinie) i warsztatów dla dzieci (na temat polskiej sztuki ludowej) oraz dorosłych (w postaci warsztatów na temat rozwoju dwujęzyczności).
Skrzaty podczas zajęć harcerskich poznawały wielu ciekawych gości, artystów, dziennikarzy, inżynierów, którzy pomagali im zrozumieć otaczający nas świat patrząc na niego z wielu perspektyw. Nie zabrakło spotkania z ratownikiem medycznym, który opowiadał dzieciom o bezpiecznej zabawie i postępowaniu w przypadku nagłych wypadków.
Kadra jednostki była zaangażowana w wiele przedsięwzięć, takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, festyny rodzinne, harcerskie wystawy oraz warsztaty. Przedstawiciel jednostki promował harcerską metodę wychowawczą podczas spotkań w polonijnych szkołach, debaty na temat patriotyzmu organizowanej przez Forum Polonia oraz spotkań dla rodziców m.in. seminarium z okazji Polskiego Dnia Matki w Dublinie.
Gromadka ZHP „Smartusie” przy realizacji wielu przedsięwzięć współpracowała innymi organizacjami polonijnymi, takimi jak POSK, IPS, FIPICA, Discover Poland oraz Ambasadą RP w Dublinie. Jednostka rozpoczyna 3 rok działalności z misją umożliwienia skrzatom dalszego rozwoju harcerskiego w gromadzie zuchowej.

Ostatnie wpisy

Admin

Kurs Pierwszej Pomocy

W dniach 8-9 października, kilkoro wędrowników zjechało się z różnych końców Irlandii aby spotkać się na bazie w Piercestown w celach ukończenia kursu z pierwszej

Czytaj więcej »
Admin

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »
Admin

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami