Skrzaty

Do Gromadki Skrzatowej może wstąpić dziecko, które ukończyło 4 lata. Na zbiórkach, odbywających się z reguły raz w tygodniu, Skrzaty pod opieką kadry i rodziców poznają świat poprzez zdobywanie guziczków czyli odznak tematycznych. I tak na przykład, podczas zdobywania guziczka „Biedronka” Skrzat uczy się o tym, jak wygląda ten owad, co je, gdzie żyje. Na zbiórkach Skrzat słucha bajania, śpiewa, uczestniczy w grach i zabawach oraz majsterkuje, czyli tworzy różnego rodzaju prace plastyczne. Wszystko to odbywa się w języku polskim, a sam Skrzat jest zachęcany do mówienia tylko po polsku.

Zbiórki skrzatów, podobnie jak w innych grupach wiekowych, opierają się w pełni na metodzie harcerskiej skoncentrowanej na trzech zasadach: Służbie Bogu, Ojczyźnie i Bliźnim. Skrzaty mają swoje własne Prawo, Piosenkę oraz obrzędy. Skrzaty nie jeżdżą na kolonie letnie ani na biwaki z noclegami, ale mogą uczestniczyć w jednodniowych wycieczkach. Po ukończeniu 7 roku życia Skrzat ma prawo przejścia do Gromady Zuchowej.

Obecnie istniejące z naszym Hufcu Gromadki Skrzatowe to:
– GS „Iskierki” – przy Szkole SEN w Dublinie
– GS „Jagódki” – Dublin Północ
GS „Tęczowe Skrzaty” – Shannon