Udostępnij

Konkurs pn. “W poszukiwaniu harcerskich korzeni” został rozstrzygnięty!

Uprzejmie informujemy, że kreatywny konkurs organizowany przez Związek Harcerstwa Polskiego w Irlandii, przy wsparciu Polskiej Ambasady w Dublinie, został rozstrzygnięty.
Oto laureaci konkursu: KONKURS ZHP
1. Aleksander Kowalski
2. Aleksander Gładzik
3. Antonina Pomalejko
4. Antonina Dudek
5. Dalia Wieczorkowska
6. Elżbieta Pietraszkiewicz
7. Emilia Kołodziejczyk
8. Franciszek Żegliński
9. Hanna Szewczyk
10. Julia Rudawska
11. Julia Mudrak
12. Kinga Gładzik
13. Klaudia Serafin
14. Maja Ficek
15. Nadia Yousafzai
16. Natasza Pawłowska
17. Patryk Wiśniewski
18. Piotr Pietraszkiewicz
19. Wiktoria Rogulska
20. Zuzanna Zderkiewicz
21. Gromadka Skrzatów ZHP “Smartusie”
Przeprowadzony konkurs był kierowany do wszystkich dzieci i młodzieży , tych należących do organizacji harcerskich oraz niezrzeszonych. Inspiracją do jego przeprowadzenia był fakt iż bardzo często uczestnikami zajęć organizowanych przez jednostki harcerskie w Irlandii są dzieci osób, które w większym lub mniejszym stopniu doświadczyły harcerskiej przygody w Polsce, dobrze wspominają te czasy, dostrzegają korzyści płynące z bycia harcerzem/harcerką, a teraz chciałyby, aby ich dzieci również mogły to przeżyć. Dlatego ważnym celem konkursu było rozpoczęcie rozmowy na temat znaczenia wartości harcerskich w życiu człowieka, poszukiwanie harcerskich korzeni i doświadczeń w rodzinie, przybliżając znaczenie harcerstwa każdemu młodemu człowiekowi, a przez to zachęcenie do rozpoczęcia tej wspaniałej przygody, umożliwiającej nabycie nowych umiejętności, rozwój samodzielności i nawiązanie nowych znajomości przekształcających się w przyjaźnie.  Harcerstwo bowiem jest nie tylko ciekawą metodą spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim służbą innym przy jednoczesnym samorozwoju.
Celem organizatorów konkursu było pokazanie harcerstwa jako metody wychowawczej odpowiadającej na dzisiejsze problemy młodych ludzi i polskich rodzin w Irlandii, uwzględniającej dwukulturowość, stymulującej rozwój dwujęzyczności i przede wszystkim polegającej na dawaniu dobrego przykładu, ćwiczeniu samodyscypliny oraz zwiększania samoświadomości poprzez sprawdzanie siebie w różnych sytuacjach, przy zachowaniu wierności ideałom oraz poszanowaniu historii i pamięci pokoleń.
Konkurs miał zainteresować Polonię w Irlandii harcerstwem i pokazać korzyści płynące z włączenia się w ruch harcerski dla każdego: dzieci i młodzieży, ich rodziców i innych osób dorosłych, które w ramach wolontariatu chciałyby wspierać ZHP w Irlandii.
Zrealizowany konkurs zachęcał do wyrażenia harcerskiej idei w sposób kreatywny i zastanowienia się nad swoimi harcerskimi korzeniami. W odpowiedzi wpłynęły do organizatorów prace z całej Irlandii, a nawet z Irlandii Północnej. Były to rysunki, rzeźby wykonane różnymi technikami, kolaże oraz praca multimedialna. 21 dzieł małych i dużych artystów zostało nagrodzonych za kreatywność, talent oraz zaangażowanie. Pierwsze nagrody zostały już przekazane twórcom podczas zajęć harcerskich w Limerick. Wręczył je osobiście druh Robert Juś – Komendant Hufca ZHP „Irlandia” i druhna Agnieszka Wieczorkowska – koordynatorka projektu. Kolejne nagrody wraz z dyplomami zostały wręczone przez Panią Katarzynę Smoter – Konsul RP podczas Mikołajek dla dzieci, które były organizowane przez Gromadkę Skrzatów ZHP „Smartusie” i Irish-Polish Society w Domu Polskim w Dublinie. Kolejne nagrody trafią do laureatów jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.
Konkurs pn. „W poszukiwaniu harcerskich korzeni” nie był pierwszym i z pewnością nie ostatnim tego typu przedsięwzięciem organizowanym przez ZHP w Irlandii. Serdecznie zachęcamy do śledzenia strony internetowej organizacji, gdzie będziemy powiadamiać o kolejnych tego typu inicjatywach.
druhna Agnieszka Wieczorkowska
baner_konkurs

Ostatnie wpisy

Admin

Kurs Pierwszej Pomocy

W dniach 8-9 października, kilkoro wędrowników zjechało się z różnych końców Irlandii aby spotkać się na bazie w Piercestown w celach ukończenia kursu z pierwszej

Czytaj więcej »
Admin

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »
Admin

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami