Udostępnij

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est i Naczelnictwem ZHP, zaprosili do wspólnego świętowania i dziękczynienia za dar patrona poprzez udział w biwaku „Harce z Wickiem”.

Uroczystości odbywały się w dniach 1-5 września 2022 w Londynie oraz Centralnej Stanicy Harcerskiej w Fenton.

Okręg Irlandii reprezentowała druhna pwd. Asia Bury, która podzieliła się wspomnieniami z tego wyjątkowego spotkania, gdzie na łonie natury odkrywano na nowo te wartości, które wpłynęły na rozwój osobisty naszego Patrona i stały się inspiracją w jego dalszej drodze życia.

W trakcie biwaku odbyły się liczne warsztaty, spotkania i koncerty oraz Msza Święta, w trakcie której nastąpiło przekazanie relikwii ks. Frelichowskiego.

W spotkaniu uczestniczył też siostrzeniec druha Wicka – hm. Zygmunt Jaczkowski, który przybliżył zgromadzonym postać błogosławionego oraz podzielił się najważniejszymi fragmentami jego życiorysu. Ten radosny chłopak, ksiądz, harcerz, instruktor, a dla nas harcerzy po prostu druh Wicek – był człowiekiem o wielkim sercu i życzliwym stosunku do otoczenia, bezgranicznie oddany służbie Bogu i pomocy drugiemu człowiekowi. Pomimo trudności czasów, w jakich przyszło mu żyć, jego niezachwiana wiara i wytrwałość, spowodowały, iż do końca pozostał wierny ideałom, które głosił.

23 lutego 1945 Wicek poniósł męczeńską śmierć, w służbie braciom, w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau.

7 czerwca 1999 roku, Papież Jan Paweł II beatyfikował ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, a w 2002 Stolica Apostolska ogłosiła „druha Wicka” Patronem Harcerstwa Polskiego.

„Harce z Wickiem” nie tylko przybliżyły postać naszego Patrona, ale też umocniły uczestników w dalszej harcerskiej służbie Bogu, Polsce i bliźniemu.

„Błogosławiony, czuwaj nad nami
Patronie naszych niełatwych dróg
Po całym świecie bądź z harcerzami
Jak w ziemi ojców świątynny próg”.

Czuwaj!

Admin

Ostatnie wpisy

Kurs Pierwszej Pomocy

W dniach 8-9 października, kilkoro wędrowników zjechało się z różnych końców Irlandii aby spotkać się na bazie w Piercestown w celach ukończenia kursu z pierwszej

Czytaj więcej »

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami