Udostępnij

Trwa nabór do nowej gromadki Skrzatów ZHP pgK w Dublinie

IMG_20131023_190446Wraz z początkiem jesieni powstała w Dublinie nowa gromadka Skrzatów Związku Harcerstwa Polskiego w Irlandii, do której cały czas trwa nabór dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Zajęcia odbywają się w każdą środę, o godzinie 17.45, w Bibliotece Polskiej ‘Biblary’, przy 107 Amiens Street (Dublin 1).
Skrzaty to metoda pracy w ruchu Związku Harcerstwa Polskiego, która powstała poza granicami Polski. Pierwsza ich gromadka została założona w 1967 roku w Stanach Zjednoczonych i składała się z dzieci – braci i sióstr oczekujących na swoje starsze rodzeństwo uczestniczące w zbiórkach harcerskich. W chwili obecnej gromadki Skrzatów cieszą się dużym zainteresowaniem i funkcjonują w wielu krajach poza granicami Polski. Metoda pracy ze Skrzatami jest dostosowana do ich rozwoju i składa się z elementów nauki o otaczającym świecie, mając na celu fizyczny i emocjonalny rozwój dzieci przy wykorzystaniu naturalnej dziecięcej ciekawości oraz chęci przebywania i zabawy z rówieśnikami.
“Chcemy wpoić Skrzatom zasady dobrego i właściwego zachowania, podkreślając przy tym, że życzliwość, uczciwość i niesienie pomocy innym jest bardzo szlachetne. Taka postawa zdecydowanie wzmocni w Skrzatach ich pewność siebie, otwartość na nowe, nieznane sytuacje, jednocześnie budując mądre poglądy na przyszłość. Współpracujemy także z wykwalifikowanym psychologiem oraz doświadczoną kadrą z Głównej Kwatery ZHP w Wielkiej Brytanii, z którymi wspólnie układamy plan zajęć i dobór zabaw”- informuje druh Rafał Kornatka.

1184757_1397756020460614_1389990203_nProgram zbiórek jest dostosowany do poziomu rozwoju uczestników i składa się z części mających na celu ich wszechstronny rozwój (fizyczny, emocjonalny i społeczny). Wprowadzone rytuały mają określony cel, jakim jest przejęcie zasad i wykształcenie nawyków, które pomogą dzieciom w przyszłym życiu. Czuła opieka instruktorów oraz atmosfera wzajemnej życzliwości stanowi grunt do prowadzenia wszechstronnie rozwijających zabaw w grupie rówieśników. Jak mówi druhna Agnieszka Wieczorkowska (psycholog) “ważna jest wychowawcza wartość zabawy podczas spotkań, która pomoże dzieciom we wzajemnym poznaniu siebie oraz umożliwi rozwój ich zdolności. Dzięki nastawieniu na zapamiętywanie, spostrzegawczość i skupianie uwagi, zainteresowanie tematem oraz zasadami zabawy dzieci rozwijają swoje zdolności intelektualne, co przyczynia się do większych sukcesów w szkole. Zaś uczucia i myśli towarzyszące zabawie wspierają kształtowanie się ich cech osobowości”. Dodaje – “dzieci w tym wieku mają dużo energii i są bardzo twórcze, dlatego warto wykorzystać ten potencjał i mądrze nim pokierować. Dodatkowo udział w zajęciach harcerskich wyrabia w dziecku poczucie obowiązku i samodzielności.”

Podczas spotkań Skrzaty nie tylko bawią się, ale także słuchają opowieści, baśni i legend, uczą się polskich wierszyków i śpiewają piosenki, które umożliwiają im poznanie elementów polskiej kultury, obyczajów i tradycji. Jedna z podstawowych zasad, która obowiązuje uczestników zbiórek głosi, że Skrzaty mówią po polsku, co jest ważnym elementem przy rozwoju dwujęzyczności. “Amelka uwielbia zbiórki! Atmosfera jest bardzo przyjazna, kreatywność i zaangażowanie organizatorów naprawdę godne pochwały. Dzieci są aktywne, chętnie uczestniczą w zabawie, która ma nie tylko na celu bawić, ale także przekazywać cenną wiedzę” powiedziała Ewa Dąbrowska mama 5-letniej uczestniczki spotkań gromadki Skrzatów. Warto wiedzieć, że dzięki funkcjonowaniu w tzw. harcerskim przedszkolu, bo tak można traktować gromadki skrzatowe, dzieci są bardzo dobrze przygotowane do funkcjonowania w spotkaniach zuchów ZHP w starszym wieku.
Cały czas trwa nabór do nowej gromadki Skrzatów w Dublinie.

skrzaty001Dzieci zapraszamy na zbiórki w każdą środę o godz. 17.45 do Polskiej Biblioteki przy 107 Amiens Street, Dublin 1. Zaś rodziców chętnych uzyskania większej ilości informacji, zachęcamy do kontaktu z druhem Rafałem Kornatką telefonicznie (0851333204) lub emailowo (rafal.kornatka@zhp.ie).

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami