Udostępnij

Parada w Skibbereen

7
5W nocy 24 lipca w małym miasteczku w co. Cork odbyła się parada upamiętniająca postać Jeremiah O’Donovan Rossa. Był on założycielem „Phoenix National and Literary Society” które miało za zadanie wyzwolić Irlandię siłą .
Bardzo mu się spodobała wiadomość o powstaniu styczniowym które miało miejsce w Polsce w 1863, więc chcąc się zjednoczyć z polakami zorganizował on parada w Skibbereen.
Polonia oraz harcerze dostali zaproszenie od pana Gabriela Doherty, wykładowcy na UCC żeby wziąć udział w inscenizacji tej parady.  Wędrownicy z PDW „Ogniste Orły” wraz z kadra z 1 DH przyjęli zaproszenie.
W paradzie uczestniczyli mieszkańcy miasteczka przebrani w stroje z tamtej epoki tworząc klimat XIX w. Irlandii. Wszyscy byli zachwyceni paradą łącznie z osobami które w niej brały udział. Polską społeczność oprócz harcerzy reprezentowały dwie grupy polonijne z Cork- MyCork oraz Together. Mieliśmy również przyjemność spotkać pana Rakowskiego z polskiej Ambasady w Dublinie.
Na zakończenie parady mogliśmy zobaczyć krótką inscenizacje jak służby porządkowe próbowały rozgonić paradę a Jermiah pokierował tak tłumem zebranych ludzi przed sceną żeby się nie rozchodzili i nie ściągali polskich symboli z banerów.
Społeczność Skibbereen bardzo nas ciepło przyjęła i zaprasza ponownie.
dh Michał Szalecki asp.

4
3
126

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami