Udostępnij

Harcerska Akcja Letnia

Szanowni Państwo.
Za nami kolejne, ważne wydarzenie, jakim jest doroczny Zlot Hufca. W jego trakcie harcerze mogli poczuć przedsmak tego, co czeka ich podczas pobytu na obozie harcerskim.
Ruszamy więc pełną parą z akcją informacyjną, która mamy nadzieję pomoże zarówno Państwu jak i harcerzom, solidnie przygotować się do obozu.
ZAKWATEROWANIE.
Młodzież zakwaterowana będzie w namiotach harcerskich typu „10-ka”. Są to namioty 10 – cio osobowe, jednak by polepszyć komfort pobytu dzieci zakwaterowane będą po max. 8 osób w namiocie. Spać będą na łóżkach „kanadyjkach”, na które położony będzie materac wojskowy oraz pokrowiec lniany pełniący rolę prześcieradła. Do tego dojdzie koc wojskowy. Dziecko na obóz zabiera obowiązkowo własny śpiwór, może też zabrać małą poduszkę, tzw. „jaśka”.

SONY DSCkanadyjka

W namiocie oprócz łóżek znajdzie się wieszak i półka na plecaki zbudowane przez harcerzy w ramach zajęć z pionierki obozowej.
WYŻYWIENIE.
Trzy posiłki dziennie + słodkie „co nieco” na podwieczorek. Kolacje i śniadania harcerze przyrządzają sami z produktów wydawanych przez kuchnię, obiady dwudaniowe przyrządzane są w kuchni przez kucharkę i wydawane są każdemu indywidualnie. Dziecko jadąc na obóz zabiera ze sobą menażkę, kubek i sztućće.
HIGIENA OSOBISTA
Często pytają państwo, jakie warunki higieniczne panują na obozie.
Dostęp do sanitariatów oraz umywalni i pryszniców jest całodobowy. Zlokalizowane są one w murowanym budynku, dostępna jest bieżąca ciepła i zimna woda. Na potrzeby wykonania prania, zapewniamy balię i ciepłą wodę. Dobrze jest zaopatrzyć dziecko w niewielką ilość proszku do prania.
Nie zapominamy również o przyborach toaletowych oraz ręcznikach (conajmniej dwa)
CO DZIECKO POWINNO ZABRAĆ NA OBÓZ.
Obóz jest w pełni harcerski – pod namiotami. Kto był na Zlocie Hufca, zna już bazę i warunki. Jak to w Irlandii może padać lub nie, dlatego przygotowujemy się na każdą pogodę i zabieramy ubrania z myślą o mokrej trawie, błocie, deszczu oraz… grach terenowych w tych warunkach: wędrówki po lesie (mokrym), gonitwy po trawie, rozpalanie ognisk pod wiatą, grzanie i suszenie się w ten sposób. Obóz – będzie poświęcony głównie harcom: gry terenowe, biegi harcerskie, ścieżka duchów, gry nocne, warsztaty z technik harcerskich – oprócz normalnego biwakowania. Wkładając rzeczy do plecaka, myślcie o doświadczeniach z Kippure 2014 i niedawnego Zlotu. Myślcie o ciepłych rzeczach, które w razie czego da się wysuszyć. No i WSZYSTKO pakujcie w worki foliowe przed włożeniem do plecaka.
Z zabezpieczenia przeciwdeszczowego będziemy mieli solidne wiaty oraz ogrzewaną świetlicę w budynku. Są też łazienki z normalną toaletą i prysznicem. Pamiętajcie, że dzieci zmoczą wszystko w jeden deszczowy dzień, a potem… jest drugi dzień. I też może padać. Dlatego rzeczy muszą się łatwo suszyć i trudno moczyć. Polary są w tym zakresie niedoścignione.
Przygody są super – jeśli umiemy stawić im czoła. Dlatego przygotowanie jest bardzo ważne. Zabieramy:

Ubrania:
–        pałatkę (w razie braku i niemożności zakupu: płaszcz przeciwdeszczowy, płaszcz foliowy lub sztormiak)
–        kalosze i wysokie, nieprzemakalne buty/trapery (kalosze są zimne i nie tak wygodne jak trapery ale zazwyczaj bardziej suche, na 14 dni radzę wziąć jedne i drugie – w kaloszach da się przejść 15 km. , ale wygodniej w traperach.)
–        nieprzemakalna, cienka kurtka przeciwdeszczowa z kapturem – nie musi być żaden goretex. Wystarczy nie oddychająca za 5-8 euro z Lidla czy Aldika. Zdawały świetnie egzamin – w przeciwieństwie do puchatych kurtek! Pod taką wiatrówkę zakłada się 1-2 polary i jest tak samo ciepło jak w puchatej kurtce, za to dużo łatwiej wysuszyć.
–        nieprzemakalne spodnie
–        druga para butów na zmianę, typu adidasy
–        klapki gumowe pod prysznic i na ew. basen
–        ciepły, gruby dres i grube skarpety / rajstopy do spania (zamiast piżamy)
–        spodnie i luźna bluza do gier terenowych, ciemne, które można ubrudzić
–        ciepły sweter i polar mundurowy (lub inny gruby polar)
–        cienki polar
–        cztery pary spodni (najlepiej bojówki)
–        krótkie spodenki (HARCERZE – spodenki mundurowe), spódniczka, sukienki, zależnie od prognoz i wiary w pogodę 🙂
–        kilka kompletów bielizny – skarpety/rajstopy, majtki, podkoszulka (jest możliwość  prania!!!)
–        mundur – kompletny:
Panowie – długie spodnie (bojówki), krótkie spodenki mundurowe, koszula mundurowa, pas ZHP, torebka “bądź gotów” z zawartością, chusta, rogatywka, czarne lub brązowe buty mundurowe, bez jaskrawych sznurówek (zmienić na ciemne).
Panie – czarne rajtuzy/grube getry pod spódnicę, getry-podkolanówki w barwach drużyny, szara spódnica, koszula mundurowa, pas ZHP, torebka “bądź gotów” z zawartością, chusta, furażerka, czarne lub brązowe buty mundurowe.
–        Zawartość torebki “bądź gotów” (BG): kilka plastrów z opatrunkiem, zestaw do szycia (igła, nici, kilka guzików w tym mundurowe), scyzoryk lub małe nożyczki, mała latarka diodowa z nowymi bateriami (najlepiej czołówka), kawałek mocnego cienkiego sznurka, kilka agrafek różnej wielkości, długopis i ołówek, notesik z którego można wyrwać kartkę, zapałki, draski i sucha kora brzozowa w szczelnie zamkniętej butelce,
Sprzęt:
–        śpiwór – KONIECZNIE!
–        preparat odstraszający komary: Off, Autan itp.
–        latarka, dowolna, możliwie mała
–        zegarek
–        kompas
–        szczoteczka i pasta do zębów
–        duży ręcznik, mały ręcznik i mydło (przyda się też do przepierek)
–        2 paczki chusteczek higienicznych
–        dziewczyny, jeśli potrzebne: podpaski higieniczne
–        menażka harcerska lub plastikowy/metalowy zestaw talerz, miska i kubek
–        niezbędnik harcerski lub nóż do smarowania, widelec i łyżka
–        kilka dodatkowych worków foliowych: na śmieci i na rzeczy żeby nie zamokły, do włożenia na nogi w razie przemoknięcia butów
–        plecak na to wszystko
–        mniejszy plecaczek na dzienne wyprawy lub gry
–        kamizelka odblaskowa do chodzenia po drodze
–        kostium kąpielowy
NIE ZABIERAMY!!!
–        puchatych kurtek, które po zamoczeniu nie dają się wysuszyć przez 3 dni!
–        drogiej elektroniki i telefonów: szansa, że zamokną lub zginą
–        kosztowności
–        rzeczy zbędnych (np. zabawek)
–        walizek! toreb na kółkach itp. nieharcerskiego ekwipunku. Harcerz nosi plecak.
Przypominam, że prąd jest w bazie ale nie będzie go w namiotach. A więc smartfony Wam nie pomogą. Wyciągnijcie raczej od Rodziców stare sprawdzone gry: szachy, karty, warcaby. Najlepiej w miniaturowych wersjach. Nie jest to jednak konieczne – raczej nie będzie czasu na nudę!
Proszę – podpisujcie wszystkie swoje rzeczy. Po każdym obozie i biwaku zostaje mnóstwo fantów, które nie wiadomo do kogo należą. Długopis, niezmywalny marker, lakier do paznokci, naklejki, dremelka albo chociaż kawałek kolorowego sznurka dowiązany do rzeczy – pomoże Wam znaleźć te swoje.

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Kurs Pierwszej Pomocy

W dniach 8-9 października, kilkoro wędrowników zjechało się z różnych końców Irlandii aby spotkać się na bazie w Piercestown w celach ukończenia kursu z pierwszej

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami