Udostępnij

Czy można poznawać tradycję i kulturę polską dzięki sztuce ludowej?

Polska Sztuka Ludowa
Polska Sztuka Ludowa

Jak można poznawać kulturę i tradycję polską? Jednak informacje na temat kraju przodków dzieci zdobywają najprzyjemniej, gdy w interesujący sposób zachęca ich to do twórczej aktywności – poprzez sztukę. Tak właśnie były organizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży, które miały miejsce na przełomie marca i kwietnia br. w jednostkach Związku Harcerstwa Polskiego w Dublinie, Cork, Shannon, Limerick, Wexford i Waterford.
W ramach realizowanego przez Hufiec ZHP „Irlandia” projektu pn. „Jak poznać tradycję i kulturę moich przodków dzięki polskiej sztuce ludowej”, mali i duzi członkowie ZHP w całej Irlandii mieli możliwość poznawać Polskę poprzez odkrywanie sztuki i rękodzieła ludowego.„Organizowane zajęcia stały się nie tylko narzędziem kształtowania tożsamości narodowej wśród dzieci i młodzieży żyjących poza granicami Kraju, ale także przyczyniły się do rozwoju ich wyobraźni, kreatywnego myślenia i zainspirowały do dalszego tworzenia, uświadamiając, że każdy może być twórcą kultury” – mówi Agnieszka Wieczorkowska – druhna z jednostki ZHP w Dublinie. „Radość tworzenia była tym większa, że wybór technik był bardzo szeroki, można było malować na papierze, szkle, tkaninie, wycinać i naklejać. Można ozdobić każdy przedmiot. Projekt był zdecydowanie świetnym pomysłem i sposobem, aby zachęcić polskie dzieci do tworzenia i wpajania zamiłowania do rodzimej sztuki ludowej” – dodaje druhna Lidia Zeglińska z jednostki ZHP w Limerick.
Polska Sztuka Ludowa - zdęcia z warsztatów
Polska Sztuka Ludowa – zdjęcia z warsztatów

Jak wspomniał druh Przemysław Pawlak, Przewodniczący Obszaru Irlandia ZHP:„w ramach realizowanego przez nas projektu podczas warsztatów dzieci i młodzież mogły dowiedzieć się również więcej na temat tła historycznego powstawania dzieł polskich, muzyki i tańca ludowego, ludowych zabaw, a także poznać polskie gawędy i legendy. Z uwagi na czas realizacji projektu, który zbiegł się ze Świętami Wielkanocnymi, podczas zajęć dzieci poznawały także ludowe tradycje i zwyczaje z nimi związane”.
Całe przedsięwzięcie  było wspierane przez Polską Ambasadę w Dublinie w ramach tygodnia kultury polsko-irlandzkiej pn. „PolskaÉire 2015” w Irlandii. W czasie trwania festiwalu, obok prowadzonych w jednostkach warsztatów, nasza organizacja zorganizowała w Dublinie i Ballbrigan wystawę na temat historii ZHP działającego poza granicami Kraju oraz warsztaty dla najmłodszych w czasie festynów rodzinnych.
Polska Sztuka Ludowa - zdjęcia z warsztatów
Polska Sztuka Ludowa – zdjęcia z warsztatów

Dzieła małych i dużych twórców były prezentowane i zostały uwiecznione na zdjęciach, które tworzą Wirtualną Galerię dostępną na naszej stronie, przeznaczoną dla wszystkich szukających inspiracji i pragnących poznać polską sztukę ludową w wykonaniu dzieci i młodzieży z Irlandii. Galeria została wzbogacona o materiały metodyczne na temat sztuki ludowej dla pedagogów i wychowawców pragnących prowadzić zajęcia z dziećmi w języku polskim na całym świecie. Serdecznie zachęcamy do jej odwiedzenia.

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Kurs Pierwszej Pomocy

W dniach 8-9 października, kilkoro wędrowników zjechało się z różnych końców Irlandii aby spotkać się na bazie w Piercestown w celach ukończenia kursu z pierwszej

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami