Udostępnij

Parady z okazji Dnia Świętego Patryka

W dniu 17 marca w wielu miastach Irlandii odbyły się Zał 3.. Swój udział w tych paradach wzięli również członkowie Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju.
W Shannon członkowie ZHP wzięli udział w Paradzie już po raz drugi. Pod przewodnictwem kadry w swoich mundurach dumnie kroczyli harcerze z próbnej DH “Zielona Brygada” a także zuchy z Gromady Zuchowej “Zdobywcy Zielonej Wyspy”.  Tuż za nimi, dzielnie niosąc irlandzką flagę, szły skrzaty z Gromadki Skrzatowej “Tęczowe Skrzaty”. (zał 2) Naszym wychowankom towarzyszyli także rodzice.
Również zuchy, harcerze i wędrownicy z Cork nie próżnowali w tym szczególnym dniu. W Paradzie uczestniczyli wraz ze Stowarzyszeniem MyCork . Ponieważ tegoroczna parada w Cork odbywała się pod hasłem “Kultura”, zaraz za jednostkami w mundurach można było zobaczyć Smoka Wawelskiego, Warszawską Syrenkę i Krakowianki. Naszą reprezentację zamykali kibice i cheerleaderki w kolorach narodowych promując zbliżający się Festiwal Polsko-Irlandzki oraz mecz piłki nożnej Polska-Irlandia. Na szczególną uwagę zasłużyli druhowie Kacper i Jakub, którzy przez cały czas trwania parady rozgrywali mały mecz towarzyski, wzbudzając tym powszechne zainteresowanie
Dla skrzatów, zuchów i harcerzy z jednostek w Wexford był to pierwszy ich udział w Paradzie Św. Patryka  Na twarzach zarówno dzieci jak i kadry malowały się szerokie uśmiechy, którym nie sposób się było dziwić – przemarszowi jednostek ZHP towarzyszyły wiwaty i okrzyki irlandzkiej Polonii dumnej z naszych podopiecznych.
Łącznie w całej Irlandii w paradzie wzięło udział około 90 osób w mundurach ZHP. Do tego należy doliczyć polską młodzież, która szła w szeregach polskiech szkół i stowarzyszeń. Mamy nadzieję, że w przyszłorocznym pochodzie będziemy dumnie reprezentować naszą Ojczyznę w jeszcze liczniejszym gronie.
 
Zał 1. Zał 2. Zał 4.
Zał 6.
 
 
 
 
 
 
dh. Maja Skowron-Grześkowiak, asp.
Sekretarz Próbnego Wspólnego Hufca Irlandia
Związek Harcerstwa Polskiego

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami