Udostępnij

Niezapomniana lekcja historii o polskim lotniku Bolesławie Sawiaku

23 sierpnia w Ratoath w hrabstwie Meath odbyła się uroczystość upamiętniająca lotnika Polskich Sił Powietrznych Bolesława Sawiaka, w 75 rocznicę jego śmierci w wypadku lotniczym spowodowanym uszkodzeniami oraz ranami odniesionymi w walce z niemieckim bombowcem nad Irlandią. W uroczystości wziął udział Pan Ryszard Sarkowicz – Ambasador RP w Irlandii, Pan Tomasz Orczyk – Konsul RP, Pani Regina Doherty TD oraz przedstawiciele irlandzkich władz lokalnych. W wydarzeniu uczestniczyli lokalni mieszkańcy oraz reprezentacja ZHP w Irlandii.
Zgromadzeni mogli zapoznać się z wystawą na temat tego tragicznego wydarzenia, która znajduje się w Community Center w Ratoath oraz uczestniczyli w odsłonięciu tablicy pamiątkowej.
W przemówieniach gości honorowych wieloktonie podkreślano odwagę i wielkie zasługi polskich żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolności po stronie aliantów. Podkreślano też znaczenie przyjaźni polsko-irlandzkiej oraz wkład Polonii w rozwój Irlandii w dzisiejszych czasach. Wydarzenie niewątpliwie wzbudziło zainteresowanie lokalnej irlandzkiej społeczności, której dało możliwość do poznania faktów dot. wybuchu drugiej wojny światowej i zasług Polaków w działania wojenne oraz napełniło dumną serca polskiej lokalnej społeczności. 
Tablica upamiętniająca śmierć polskiego lotnika Bolesława Sawiaka znajduje się przed budynkiem Community Center na głównej ulicy miasta Ratoath.

Admin

Ostatnie wpisy

Kurs Pierwszej Pomocy

W dniach 8-9 października, kilkoro wędrowników zjechało się z różnych końców Irlandii aby spotkać się na bazie w Piercestown w celach ukończenia kursu z pierwszej

Czytaj więcej »

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami