Udostępnij

Jak dzieci z Gromadki Skrzatów ZHP poznają świat?

1fotoWraz z początkiem czerwca, dzieci z Gromadki Skrzatów ZHP “SMARTusie” rozpoczęły wspólnie z druhnami i druhami odkrywanie tajemnic przyrody. W ramach organizowanych zajęć, wybrały się na poszukiwanie pszczółek do Ogrodu Botanicznego w Dublinie. Gdzie żyją pszczoły, jak wygląda ich dom, jakie mają znaczenie w przyrodzie, jakie korzyści wnoszą do naszego życia oraz jak zachować się w obecności pszczół, tego dowiadują się dzieci podczas naszych ostatnich zbiórek – mówi druhna Agnieszka Wieczorkowska (psycholog) – Ważne jest, aby dzieci poznały nie tylko pewne zjawiska z naszych opowieści, książek, zabawy, ale przede wszystkim, miały możliwość budowania wiedzy o otaczającym świecie, na podstawie własnych doświadczeń. Właśnie dlatego, odwiedziliśmy Ogród Botaniczny, aby wspólnie z dziećmi rozmawiać o przyrodzie i życiu owadów.
 
Przygodę z pszczołami zainicjowała piesza wyprawa Skrzatów po Ogrodzie Botanicznym. Przemierzając gęstwinę traw, drzew, warzyw, wtapiając się w woń kwiatów i ziół, dzielna grupa pod wezwaniem „Czułe Serduszka”, niestrudzenie zmierzała do celu o kryptonimie – pszczoła. A ten, ściśle określony, opracowany strategicznie, bezbłędnie został osiągnięty (!). Pszczela wioska, do której zmierzaliśmy, czekała na końcu ogrodu. W tej inspirującej scenerii, druhna nakreśliła obraz pracy pszczół i produkcji miodu, co zostało przedyskutowane w grupie na kolejnych zbiórkach, włącznie z degustacją miodu! Był to świetny czas, zabawy, ale też nauki przez zabawę – mówi Pani Lena Szturomska-Józwik mama dwóch Skrzatów i członek kadry Gromadki ZHP.
Podczas zbiórek Skrzatów wiele się dzieje. Gdy mówiliśmy o psie, nie tylko poruszaliśmy kwestie jego roli w życiu człowieka, bezpiecznej zabawie z psem, zachowaniu się w obecności psa asystenta, ale odwiedził nas pies ze swoim właścicielem i dzieci mogły poznać zasady opieki nad czteronożnym przyjacielem oraz poznać obowiązki, jakie spoczywają na jego opiekunie. Innym razem świetnie bawiliśmy się razem podczas zbiórki zorganizowanej w Głównej Bibliotece w Dublinie – dodaje Agnieszka Wieczorkowska
4foto
Uczestnicy zbiórek Gromadki Skrzatów to dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Podczas spotkań organizowanych w Polskiej Bibliotece w Dublinie razem bawią się, słuchają bajek i opowieści, majsterkują, a wszystkiemu przyświeca jeden cel poznanie świata przez zabawę. Dzieci zdobywają podczas zbiórek “guziczki”, które są odpowiednikiem sprawności zuchowych lub harcerskich oraz “grzybki”, a najważniejsze dla nich jest “Serduszko Czułe”. Podczas spotkań dzieci mają możliwość zabawy i wspólnej pracy w grupie rówieśników, poznają nowe zjawiska oraz otaczający świat, zdobywają nowe umiejętności i odkrywają swoje talenty. Całemu procesowi towarzyszy dobra zabawa.
Nasza praca z dziećmi w myśl wychowania harcerskiego jest szczególnie ważna poza granicami kraju, gdzie metoda pracy musi uwzględniać dwukulturowość i skupiać się na pielęgnowaniu języka polskiego oraz umożliwieniu poznania tradycji i kultury polskiej. Jest to szczególnie ważne, gdyż pracujemy z dziećmi dwujęzycznymi, a dzięki naszym spotkaniom jeszcze bardziej stymulujemy rozwój ich umiejętności językowych poprawiając zdolności procesów poznawczych, oraz rozwijając ich świadomość – dodaje Agnieszka Wieczorkowska członek kadry ZHP oraz mama 5-letniego Skrzata.
Przed dziećmi jeszcze wiele bardzo interesujących zbiórek, a kadrze z Gromadki Skrzatów „SMARTusie” nie brakuje ciekawych pomysłów na dobrą zabawę. W skład kadry wchodzą instruktorzy harcerstwa – rodzice, którzy dbają o rozwój dzieci i wnoszą własne doświadczenie. Kadra systematycznie podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w szkoleniach i biwakach organizowanych zarówno przez swoich bardziej doświadczonych kolegów z innych jednostek, jak i Główną Kwaterę Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju w Wielkiej Brytanii.
W zeszłym miesiącu uczestniczyliśmy w biwaku harcerskim w Kippure zorganizowanym przez Obszar Irlandia oraz instruktorów z jednostki Szczep Kotwica z Dublina, a w lipcu kilka osób pojedzie do Stanicy Harcerskiej Fenton w Anglii na szkolenie druhen i wodzów zuchowych Sobieradek oraz na obóz harcerski do Polski, organizowany jest przez zarząd Polish Scouting Association of Ireland” podkreśla drużynowy gromadki Rafał Kornatka.
2fotoJako, że kadra nie pobiera żadnego wynagrodzenia, wszystkie działania, szkolenia i praca z dziećmi wykonywane są na zasadach wolontariatu. Mimo, że rok harcerski, tak jak szkolny zaraz kończy się i rozpoczynają się wakacje, już teraz zachęcamy do rozważenia możliwości przyłączenia się do Gromadki Skrzatów ZHP „SMARTusie”. Zbiórki dzieci odbywają się w każdą środę od godz. 17:45 do 19:00 w Polskiej Bibliotece w Dublinie (107 Amiens Street). Zaś w przypadku pytań prosimy o kontakt z druhną Agnieszka Wieczorkowską (tel. 085 145 9906, email: agnieszka.wieczorkowska@zhp.ie) oraz odwiedzenia strony internetowej Gromadki: www.facebook.com/skrzatydublin.
Zdjęcia:
1foto – Zbiórka Gromadki Skrzatów ZHP „SMARTusie” w Głównej Bibliotece w Dublinie.
2foto – Zbiórka Gromadki Skrzatów ZHP „SMARTusie” w Ogrodzie Botanicznym w Dublinie.
3foto – Zbiórka Gromadki Skrzatów ZHP „SMARTusie” w Ogrodzie Botanicznym w Dublinie.

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami