Udostępnij

HAL 2015

Witam w zakładce HAL 2015. W tym miejscu, postaramy się napisać jak najwięcej o tym, co czeka nasze dzieci podczas Harcerskiej Akcji Letniej 2015. Hufiec ZHP „Irlandia” przygotowuje w tym roku trzy letnie ofertuy wypoczynku. Są to:

  • Wędrowny obóz żeglarski – w dniach 25.07 – 08.08.2015 r. , po Zalewie Szczecińskim, Zalewie Niemieckim,  Zalewie Kamieńskim i Zatoce Pomorskiej, którego organizatorem jest  Harcerska Drużyna Wodna z Dublina – na wszystkie pytania z nim związane odpowie druh podharcmistrz Marcin Wilk – proszę pisać na adres – marcin.wilk@zhp.ie  lub dzwonić na nr 0862291516
  • Kolonia Zuchowa – w dniach 27.07 – 08.08.2015 r. , w Glendalough, Co. Wicklow. Kolonia zlokalizowana będzie w Glendalough Youth Hostel – informacji na jej temat udziela druhna przewodnik Magdalena Pawlak – pawlak@zhp.ie
  • Obóz Harcerski – w dniach 28.06 – 07.11.2015 r. , w Ruan Scout Centre, Ruan, Co. Clare.


Komendantem obozu jest druh harcmistrz Robert Juś, który odpowie Państwu na każde pytanie.  Proszę pisać na adres – robert.jus@zhp.ie  lub dzwonić na nr 0857151226. Na obóz zapraszamy również młodzież niezrzeszoną w Związku Harcerstwa Polskiego, a chcącą przeżyć  wspaniałą przygodę.
 
 Dzisiaj, chciałbym przybliżyć Państwu  Ruan – miejsce, do którego zapraszamy harcerzy i wędrowników, czyli młodzież w wieku 11 – 17 lat.
 Ruan. Położone jest w pobliżu Burren (Burren National Park),  pomiędzy miejscowościami  Corofin, Crusheen i Ennis. Nazwa “Ruan” (Ruadhán) w staroirlandzkim oznacza drewno olchowe, w dawnych czasach używane do pozyskania czerwonego barwnika. W jego pobliżu znajdują się jeziora Dromore Lake oraz rezerwat przyrody Dromore Wood, z wieloma przedstawicielami  flory i fauny, w tym borsuki, kuny, wiewiórki i lisów. Występuje w nim wiele gatunków ptactwa leśnego i wodnego. Na terenie rezerwatu poprowadzono kilka ścieżek dydaktyczno – przyrodniczych.  Jeziora (5) Dromore są bogate w ryby.
BLR2 BLR3 BLR1
W Ruan znajduje się kościół parafialny (katolicki), parafia Dysart i Ruan ma tutaj swoją siedzibę.

 W 1977 roku została otwarta nowa szkoła  na obrzeżach miejscowości , w starej szkole mieści się Community Hall i wykorzystywana jest do organizacji  imprez sportowych i towarzyskich.
Historia
W 1837 targi w Ruan odbywały dwa razy w roku. Targ owczy w  dnia 26 września był jednym z najważniejszych w powiecie. W tym czasie wsie Ruan i Dysert posiadały wspólny posterunek policji oraz szkołę powszecną w krórej  kształciło się około 660 dzieci.
W latach 1888 – 1920 w Ruan działał dworzec kolejowy na linii „Zachód Clare” (zamknięta w dniu 1 października 1921 roku).

  Wczesnym rankiem 14 października 1920 r. posterunek policji w Ruan został zaatakowany przez 32 ludzi z Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) Mid-Clare Brygada. Jeden z członków Irlandzkiej Policji Królewskiej (RIC) został zabity i dwóch rannych. IRA zdobyła  15 karabinów i 14 rewolwerów.
Z Ruan pochodzą: Jimmy Smyth i Cyryl Lyon – zawodnicy harlinga, Sharon Shannon –  akordeonista i tradycyjny irlandzki muzyk.
f-szablon-flora-152-lisc-debu
Ruan (Clare) Scout Centre – to 3 akry pól namiotowych zlokalizowane wśród lasów w odległości około kilometra od wsi. Na polu znajduje się murowany budynek, w którym mieszczą się kuchnia, prysznice, umywalnie oraz toalety. Obok usytuowana jest stołówka i budynek kontenerowy w którym znajduje się świetlica oraz izolatka i biuro. Na terenie ośrodka znajduje się miejsce ogniskowe oraz plac z mini ścianką wspinaczkową. Około 100 m. Od drogi dojazdowej, równolegle do ośrodka, ciągnie się malownicze jezioro Lough Reagh. Lasy dookoła ośrodka, charakteryzują się wręcz baśniowym wystrojem, magii dodają im porośnięte mchem i porostami głazy, tworzące miejscami skalne wioski. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.


ruan ruan 4 ruan 3 ruan 2 ruan 1

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Kurs Pierwszej Pomocy

W dniach 8-9 października, kilkoro wędrowników zjechało się z różnych końców Irlandii aby spotkać się na bazie w Piercestown w celach ukończenia kursu z pierwszej

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami