Udostępnij

Wizyty na grobach zasłużonych Polaków w Irlandii

Z okazji tegorocznego Dnia Zadusznego dzieci i młodzież Związku Harcerstwa Polskiego w Irlandii złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach zasłużonych Polaków pochowanych na irlandzkich nekropoliach.
28 i 29 października 2017 patrole, składające się z zuchów, harcerzy i wędrowników odnalazły miejsca spoczynku Polaków, znajdujące się na różnych cmentarzach w Irlandii (Co. Dublin. Co Meath), uporządkowały je oraz złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Odwiedzono i uhonorowano miejsca pochówku m.in. architekta Andrzeja Wejcherta – zwycięzcy międzynarodowego konkursu na projekt kampusu gmachu sztuki, administracji oraz Auli Maxima dla University College (UCD) w Dublinie oraz jego żony Danuty – architekta, twórczyni m.in. adaptacji historycznego zespołu Smithfield Village w Dublinie, ks. Andrzeja Pyki wieloletniego duszpasterza Polonii w Dublinie, Wacława Tadeusz Dobrzyńskiego – polskiego dyplomaty, konsula RP w Irlandii a następnie honorowego konsula w Dublinie oraz jego córki Krystyny Dobrzyńskiej Cantwell – przewodniczącej Irish-Polish Society.
Patrole odwiedziły m.in. miejsce spoczynku Ryszarda Piskorskiego „Sybiraka” żołnierza Armii gen. Andersa, profesora Jana Łukasiewicza i profesora Macieja Smoleńskiego – jednego z założycieli Towarzystwa Irlandzko-Polskiego, jego wieloletniego Prezesa, działacza polonijnego Ogniska Polskiego i Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, a także Wandy Petronelli – Brown fundatorki Domu Polskiego w Dublinie.

Dla dzieci i młodzieży była to doskonała lekcja szacunku oraz możliwość poznania polskiej tradycji obchodzenia 1 i 2 listopada. Odwiedzenie miejsc spoczynku osób, które służyły w armii i walczyły w obronie Polski, przeżyły drugą wojnę światową, były aktywne w działalności na rzecz Polonii w Irlandii itp., dało możliwość do poznania historii Polski, uświadomienia sobie wielu faktów z jej dziejów, a także stało się asumptem do zadumy na temat znaczenia życia człowieka.
Przedsięwzięcie było realizowane przez ZHP Hufiec w Irlandii oraz Ambasadę RP w Dublinie, w ramach współpracy projektowej pn. „PAMIĘTAMY” i jest kontynuacją działań z poprzednich lat.

Admin

Ostatnie wpisy

Kurs Pierwszej Pomocy

W dniach 8-9 października, kilkoro wędrowników zjechało się z różnych końców Irlandii aby spotkać się na bazie w Piercestown w celach ukończenia kursu z pierwszej

Czytaj więcej »

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami