Kurs Zastępowych Obszaru Irlandia „Puszcza”

unnamedW dniach 8-9 luty 2014 w miejscowości Donore w Co. Meath odbył się pierwszy kurs zastępowych Obszaru Irlandia. W Kursie uczestniczyli zastępowi, kandydaci na zastępowych oraz dorosła kadra z 4 ośrodków: Cork, Dublin, Shannon oraz Waterford.

Program kursu zastępowych został w całości przygotowany przez kadrę instruktorską w Irlandii. 37 uczestników kursu plus kilka osób kadry zjechało w sobotę rano do ośrodka Newgrange Lodge. Po szybkim rozlokowaniu uczestników do pokoi kurs rozpoczął się apelem, a następnie wszyscy udali się na pierwsze zajęcia. Kursanci zostali podzieleni na 5 zastępów: Wilki, Lisy, Dziki, Żubry oraz kadrowy zastęp Wiewióry. Obecny był także hm. Wojtek Dreweński – Referent Rozwoju Organizacji, który przyleciał do nas z UK.

Podczas trwania kursu zostały przeprowadzone zajęcia z zasad dobrej zbiórki, wizerunku zastępowego, bezpieczeństwa na zbiórkach oraz sposobów zachowania się podczas wypadku, obrzędowości, form pracy oraz systemu małych grup. Kursanci mieli także okazję sprawdzić swoją znajomość i rozumienie Prawa Harcerskiego.

_MG_9689 W sobotę wieczorem odbył się kominek, na którym gościliśmy dwójkę instruktorów, którzy mimo, że mieszkają w Irlandii nadal czynnie działają w swoim hufcu w Polsce. Na kominku ośrodki miały możliwość zaprezentowania piosenek ( miło było popatrzeć jak młodzież gra na gitarach) oraz zostały przedstawione scenki przez zastępy kursowe. Scenki dotyczyły poszczególnych punktów Prawa Harcerskiego.

Niedziela minęła już bardzo szybko, odbyły się zajęcia z systemu zastępowego oraz form pracy a następnie kursanci w dwójkach przygotowywali konspekty zbiórek.

Kurs zakończył się apelem, podsumowaniem współzawodnictwa pomiędzy zastępami oraz rozdaniem dyplomów ukończenia kursu.

_MG_9763Uważam, że uczestnicy kursu zdobyli dużą wiedzę i choć był to krótki kurs pracowali bardzo intensywnie – jednak cały czas dążymy do ideału, więc jeszcze wiele pracy przed nimi.

Wszystkim uczestnikom dziękuję za przyjazd i gratuluję ukończenia kursu!

Przy innym ogniu, w inną noc – do zobaczenia znów…”

 
 
 

Czuwaj!

Magda Pawlak, pwd

Komendantka Kursu Zastępowych „Puszcza”