Udostępnij

Hal 2014-Internet na urlopie

_DSC0043Witajcie,
Niestety złośliwość rzeczy martwych dopadła nas i na obozie. Nasz bezprzewodowy Internet wziął urlop, telefony często domagają się prądu a czasu wolnego jak na lekarstwo …
Na szczęście nasze zuchy i nasi harcerze bawią się wspaniale.
Co mamy już za sobą …
Wycieczka do kopalni soli w Wieliczce,
No cóż, tego miejsca  nie ma sensu opisywać, przechadzanie się korytarzami sto metrów pod powierzchnią to niezapomniane przeżycie, z resztą podobnie jak lizanie każdego kawałka ściany na blisko 3 kilometrowej trasie. Nasi harcerze i zuchy wysłuchali jak za sprawą św. Kingi powstała kopalnia. Wysłuchali kto i kiedy odwiedził kopalnie a były to wielkie postacie! Dowiedzieli się również, jak już w czasach starożytności pozyskiwano sól na terenie kopalni oraz wysłuchali licznych legend i podań, jakich … ? Na pewno dowiedzie się już za tydzień 😀
Pokaz turnieju walk rycerskich w Ogrodzieńcu oraz góra Birów
Nie dalej niż w poniedziałek nasi harcerze wybrali się na wielką wędrówkę do Ogrodzieńca. Trasa była długa i męcząca, na szczęcie harcerze to mocne stwory zaprawione w długich marszach, nie straszne im ulewy czy jak w tym przypadku żar lejący się z nieba. Na miejscu spotkali się z naszymi zuszkami które dojechali tam malutkim rozśpiewanym busikiem. Wszyscy zwiedziliśmy zamek na wzgórzu , salę tortur oraz oczywiście najciekawsze punkt trasy, rozliczne stragany z pamiątkami i oczywiście budki z lodami. Uwieńczeniem całego dnia był pokaz walk rycerskich oraz tańce dam z lokalnego bractwa rycerskiego. Nawet nasz Komendant nazywany przez zuszki Królem Robertem,  zachęcony licznymi okrzykami i owacjami  postanowił przywdziać zbroję i stanąć w szranki z młodszym od siebie rycerzem Szymonem. Walka była zacięta, na szczęście Druh komendant miał silny doping za sobą i dzięki niemu uszedł z życiem i wygrał turniej.  Zaś piękne damy z bractwa rycerskiego zgodziły się przyjąć zaproszenie  na nasz obóz, gdzie nauczą nasze zuszki i harcerki kilku kroków tańca średniowiecznego. To już w środę … oczekujcie zdjęć i relacji 😀

 
Wszystkich atrakcji serwowanych rycerzom i damą, tym starczym i młodszym nie sposób opisać w jeden dzień. Nasze zuszki poznały, jak dawniej leczono ludzi , wizyta u Bartnika była niesamowitym przeżyciem a degustacja miodu odbiła się szerokim uśmiechem na twarzach milusińskich. Nasz nadworny astronom opowiedział jak wyglądał nasz układ słoneczny kiedyś i dziś zaś zuszki pięknie go odtworzyły z tektury,  kul  i kilku farb.
Harcerze zaś, oczywiście poza codzienną rutyną, porządkami w namiotach, apelem porannym i gimnastyką mają za sobą codzienne ogniska, kabareton (choć mogło by się wydawać, że trwa cały czas sądząc po minach harcerzy), liczne wędrówki i zwiady piesze oraz tematyczne gry terenowe. W pierwsze trzy dni  nasi harcerze postawili piękną bramę obozową z szlabanem (dumę Druha Michała) ogrodzenie oraz około 9 metrowy masz na środku placu apelowego, na którym codziennie powiewa flaga – biało-czerwona, ponieważ jesteśmy w Polsce, jesteśmy Polakami .
 
Co w dalszej części programu ??
Może spływ pontonowy, może wycieczka do planetarium, Kraków, sukiennice, wycieczki nad wodę,  przyrzeczenia, pasowania  …. ?!?  Tego już, moi Drodzy Rodzice, dowiecie się z dalszej części bloga.
 
CZUJ! CZUWAJ!
DhGHO

Ostatnie wpisy

Admin

Kurs Pierwszej Pomocy

W dniach 8-9 października, kilkoro wędrowników zjechało się z różnych końców Irlandii aby spotkać się na bazie w Piercestown w celach ukończenia kursu z pierwszej

Czytaj więcej »
Admin

Konspekt jak ze snu

W ramach konkursu historycznego “Konspekt jak ze Snu” współfinansowany przez Polish Embassy Dublin Ambasadę RP w Dublinie, nagrody zostały wręczone laureatom konkursu. Wędrownicy I wędrowniczki

Czytaj więcej »
Admin

Harce z Wickiem

W 20- stą rocznicę ogłoszenia bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego, Okręg ZHP Wielka Brytania wraz z Fundacją Caritas Super Omnia Est

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami