Udostępnij

Share on facebook

Wizyty na grobach zasłużonych Polaków w Irlandii

Z okazji tegorocznego Dnia Zadusznego dzieci i młodzież Związku Harcerstwa Polskiego w Irlandii złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach zasłużonych Polaków pochowanych na irlandzkich nekropoliach.
28 i 29 października 2017 patrole, składające się z zuchów, harcerzy i wędrowników odnalazły miejsca spoczynku Polaków, znajdujące się na różnych cmentarzach w Irlandii (Co. Dublin. Co Meath), uporządkowały je oraz złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Odwiedzono i uhonorowano miejsca pochówku m.in. architekta Andrzeja Wejcherta – zwycięzcy międzynarodowego konkursu na projekt kampusu gmachu sztuki, administracji oraz Auli Maxima dla University College (UCD) w Dublinie oraz jego żony Danuty – architekta, twórczyni m.in. adaptacji historycznego zespołu Smithfield Village w Dublinie, ks. Andrzeja Pyki wieloletniego duszpasterza Polonii w Dublinie, Wacława Tadeusz Dobrzyńskiego – polskiego dyplomaty, konsula RP w Irlandii a następnie honorowego konsula w Dublinie oraz jego córki Krystyny Dobrzyńskiej Cantwell – przewodniczącej Irish-Polish Society.
Patrole odwiedziły m.in. miejsce spoczynku Ryszarda Piskorskiego „Sybiraka” żołnierza Armii gen. Andersa, profesora Jana Łukasiewicza i profesora Macieja Smoleńskiego – jednego z założycieli Towarzystwa Irlandzko-Polskiego, jego wieloletniego Prezesa, działacza polonijnego Ogniska Polskiego i Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, a także Wandy Petronelli – Brown fundatorki Domu Polskiego w Dublinie.

Dla dzieci i młodzieży była to doskonała lekcja szacunku oraz możliwość poznania polskiej tradycji obchodzenia 1 i 2 listopada. Odwiedzenie miejsc spoczynku osób, które służyły w armii i walczyły w obronie Polski, przeżyły drugą wojnę światową, były aktywne w działalności na rzecz Polonii w Irlandii itp., dało możliwość do poznania historii Polski, uświadomienia sobie wielu faktów z jej dziejów, a także stało się asumptem do zadumy na temat znaczenia życia człowieka.
Przedsięwzięcie było realizowane przez ZHP Hufiec w Irlandii oraz Ambasadę RP w Dublinie, w ramach współpracy projektowej pn. „PAMIĘTAMY” i jest kontynuacją działań z poprzednich lat.

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Harcerski Start 2021

„Skauci są dziećmi wolnych przestrzeni, a skauting to braterstwo w służbie i świeże powietrze.“ Robert Baden-Powell W dniach 17-19 września 2021 odbył się długo wyczekiwany

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Zimowa Opowieść

Typowa irlandzka prognoza pogody, na obrazku słoneczko, chmurka i deszczyk, w opisie: zachmurzenie zmienne, temperatura umiarkowana, opady przejściowe. Kiedy wiec tym razem zobaczyliśmy na ekranie

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami