Udostępnij

Share on facebook

Niezapomniana lekcja historii o polskim lotniku Bolesławie Sawiaku

23 sierpnia w Ratoath w hrabstwie Meath odbyła się uroczystość upamiętniająca lotnika Polskich Sił Powietrznych Bolesława Sawiaka, w 75 rocznicę jego śmierci w wypadku lotniczym spowodowanym uszkodzeniami oraz ranami odniesionymi w walce z niemieckim bombowcem nad Irlandią. W uroczystości wziął udział Pan Ryszard Sarkowicz – Ambasador RP w Irlandii, Pan Tomasz Orczyk – Konsul RP, Pani Regina Doherty TD oraz przedstawiciele irlandzkich władz lokalnych. W wydarzeniu uczestniczyli lokalni mieszkańcy oraz reprezentacja ZHP w Irlandii.
Zgromadzeni mogli zapoznać się z wystawą na temat tego tragicznego wydarzenia, która znajduje się w Community Center w Ratoath oraz uczestniczyli w odsłonięciu tablicy pamiątkowej.
W przemówieniach gości honorowych wieloktonie podkreślano odwagę i wielkie zasługi polskich żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolności po stronie aliantów. Podkreślano też znaczenie przyjaźni polsko-irlandzkiej oraz wkład Polonii w rozwój Irlandii w dzisiejszych czasach. Wydarzenie niewątpliwie wzbudziło zainteresowanie lokalnej irlandzkiej społeczności, której dało możliwość do poznania faktów dot. wybuchu drugiej wojny światowej i zasług Polaków w działania wojenne oraz napełniło dumną serca polskiej lokalnej społeczności. 
Tablica upamiętniająca śmierć polskiego lotnika Bolesława Sawiaka znajduje się przed budynkiem Community Center na głównej ulicy miasta Ratoath.

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Harcerski Start 2021

„Skauci są dziećmi wolnych przestrzeni, a skauting to braterstwo w służbie i świeże powietrze.“ Robert Baden-Powell W dniach 17-19 września 2021 odbył się długo wyczekiwany

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Zimowa Opowieść

Typowa irlandzka prognoza pogody, na obrazku słoneczko, chmurka i deszczyk, w opisie: zachmurzenie zmienne, temperatura umiarkowana, opady przejściowe. Kiedy wiec tym razem zobaczyliśmy na ekranie

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami