Udostępnij

Share on facebook

Parada w Skibbereen

7
5W nocy 24 lipca w małym miasteczku w co. Cork odbyła się parada upamiętniająca postać Jeremiah O’Donovan Rossa. Był on założycielem „Phoenix National and Literary Society” które miało za zadanie wyzwolić Irlandię siłą .
Bardzo mu się spodobała wiadomość o powstaniu styczniowym które miało miejsce w Polsce w 1863, więc chcąc się zjednoczyć z polakami zorganizował on parada w Skibbereen.
Polonia oraz harcerze dostali zaproszenie od pana Gabriela Doherty, wykładowcy na UCC żeby wziąć udział w inscenizacji tej parady.  Wędrownicy z PDW „Ogniste Orły” wraz z kadra z 1 DH przyjęli zaproszenie.
W paradzie uczestniczyli mieszkańcy miasteczka przebrani w stroje z tamtej epoki tworząc klimat XIX w. Irlandii. Wszyscy byli zachwyceni paradą łącznie z osobami które w niej brały udział. Polską społeczność oprócz harcerzy reprezentowały dwie grupy polonijne z Cork- MyCork oraz Together. Mieliśmy również przyjemność spotkać pana Rakowskiego z polskiej Ambasady w Dublinie.
Na zakończenie parady mogliśmy zobaczyć krótką inscenizacje jak służby porządkowe próbowały rozgonić paradę a Jermiah pokierował tak tłumem zebranych ludzi przed sceną żeby się nie rozchodzili i nie ściągali polskich symboli z banerów.
Społeczność Skibbereen bardzo nas ciepło przyjęła i zaprasza ponownie.
dh Michał Szalecki asp.

4
3
126

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Harcerski Start 2021

„Skauci są dziećmi wolnych przestrzeni, a skauting to braterstwo w służbie i świeże powietrze.“ Robert Baden-Powell W dniach 17-19 września 2021 odbył się długo wyczekiwany

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Zimowa Opowieść

Typowa irlandzka prognoza pogody, na obrazku słoneczko, chmurka i deszczyk, w opisie: zachmurzenie zmienne, temperatura umiarkowana, opady przejściowe. Kiedy wiec tym razem zobaczyliśmy na ekranie

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami