Udostępnij

Share on facebook

Harcerska wystawa w ramach festiwalu PolskaEire2015

Harcerska Wystawa podczas festynu rodzinnego w BalbrigganDla wielu mieszkańców Zielonej Wyspy festiwal PolskaÉire 2015 był nie tylko okazją do poznania kultury i tradycji polskiej, ale także stał się sposobnością do poznania historii Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Polski.
W ramach tygodnia kultury polsko-irlandzkiej, ZHP działające w Irlandii zorganizowało wystawę pod nazwą „W poszukiwaniu harcerskich korzeni”, przybliżającą dzieje polskiego harcerstwa po wybuchu II Wojny Światowej oraz spowodowany emigracją rozwój organizacji na całym świecie. Ekspozycja, która przyjechała z Kwatery Głównej ZHP działającego poza granicami kraju w Londynie, została uzupełniona o informacje na temat działalności organizacji w Irlandii i udostępniona szerszemu gromu odbiorców.
Warsztaty dla dzieci, które towarzyszył WystawieW ramach festiwalu PolskaÉire 2015, który trwała od 21 do 29 marca wystawę można było zobaczyć w Domu Polskim w Dublinie, podczas „Polish Culture Night” w Liberty Hall w centrum Dublina oraz podczas rodzinnego festynu FIPICA w Balbriggan. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem nie tylko wśród osób z harcerskim doświadczeniem, ale także wśród dzieci i ich rodziców, którzy dopiero dowiedzieli się o działalności ZHP w Irlandii i możliwości rozpoczęcia harcerskiej przygody. Wystawie w Domu Polskim w Dublinie towarzyszyły warsztaty dla dzieci na temat polskiej sztuki ludowej, zaś podczas rodzinnego festynu w Balbriggan druhny i druhowie ZHP wspierali organizację wydarzenia prowadząc zajęcia artystyczne dla najmłodszych uczestników festynu.
Wystawa podczas Polish Culture Night w DublinieEkspozycja, składająca się z 24 plansz będzie dostępna również w innych miastach w Irlandii, m.in. w Tralee, Shannon, Arclow, Carlow, Cork, Limerick, Wexford oraz Waterford.
W ramach realizowanego przez ZHP w Irlandii projektu np. „W poszukiwaniu harcerskich korzeni” organizowane są również spotkania z rodzicami przybliżające harcerską metodę wychowawczą, a także konkurs dla wszystkich dzieci i młodzieży, który polega na stworzeniu pracy na temat harcerstwa.
Zadaniem uczestników konkursu jest odnalezienie wśród rodziny, krewnych, koleżanek, kolegów harcerza lub harcerki, dowiedzenia się, co oznacza dla nich harcerstwo i wyrażenie tego w dowolnej, wybranej przez siebie formie, np. rysunku, wywiadu, artykułu, krótkiego filmu, piosenki, wiersza, reportażu lub dzieła artystycznego – grafiki, kolażu, pracy malarskiej a nawet rzeźby. Prace można zgłaszać drogą elektroniczną lub listownie do 30 sierpnia 2015 roku.
Więcej szczegółowych informacji na temat konkursu można znaleźć w dziale KONKURS
Dzięki wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie, na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 1000 euro.
Druhna Agnieszka Wieczorkowska asp.

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Harcerski Start 2021

„Skauci są dziećmi wolnych przestrzeni, a skauting to braterstwo w służbie i świeże powietrze.“ Robert Baden-Powell W dniach 17-19 września 2021 odbył się długo wyczekiwany

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Zimowa Opowieść

Typowa irlandzka prognoza pogody, na obrazku słoneczko, chmurka i deszczyk, w opisie: zachmurzenie zmienne, temperatura umiarkowana, opady przejściowe. Kiedy wiec tym razem zobaczyliśmy na ekranie

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami