Udostępnij

Share on facebook

14 października 2014 roku – Dzień Edukacji Narodowej

Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli  Jan Paweł II

polsko_shannon14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela, który jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Święto te zostało ustanowione 32 lata temu na mocy ustawy Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 114).
Dzień ten upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce, jak i w całej Europie. Została ona powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta w 1773 r. Do jej dokonań należy stworzenie od podstaw systemu szkół średnich, opracowanie programów nauczania, publikacje podręczników, stworzenie seminariów nauczycielskich, zreformowanie Akademii Krakowskiej i Wileńskiej, wprowadzenie historii Polski oraz elementów wychowania fizycznego. Z jej inicjatywy zaczęto też nauczać w języku polskim (nie w łacinie).
polskishannon1Działalność KEN jest nie do przecenienia, dlatego święto upamiętniające jej powstanie jest tak ważne. W Polsce dzień ten świętuje 650 tysięcy nauczycieli, pedagogów i wychowawców. Zaś w Irlandii obchodzony jest w 31 weekendowych, polonijnych szkołach.
Tego dnia uczniowie przekazują wyrazy wdzięczności swoim nauczycielom, pokazując jak bardzo doceniają ich trud włożony w naukę i dzielenie się wiedzą. My zaś zachęcamy naszych harcerzy, aby szanowali pracę swoich nauczycieli, zaspokajali swoją ciekawość i uczyli się poszerzając ciągle horyzonty swoich możliwości.
 
 
Wszystkim nauczycielom życzymy wszystkiego najlepszego w dniu ich święta.
Druhny i Druhowie ZHP pgK w Irlandii
 
Tekst:
Druhna Agnieszka Wieczorkowska
Zdjęcia: Lekcje języka polskiego prowadzone przez jednostkę ZHP pgK w Shannon.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Harcerski Start 2021

„Skauci są dziećmi wolnych przestrzeni, a skauting to braterstwo w służbie i świeże powietrze.“ Robert Baden-Powell W dniach 17-19 września 2021 odbył się długo wyczekiwany

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Zimowa Opowieść

Typowa irlandzka prognoza pogody, na obrazku słoneczko, chmurka i deszczyk, w opisie: zachmurzenie zmienne, temperatura umiarkowana, opady przejściowe. Kiedy wiec tym razem zobaczyliśmy na ekranie

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami