Udostępnij

Share on facebook

MEKSYK II

ak copy71 lat temu dokładnie 26 marca o godzinie 13:45 rozpoczęła się najsłynniejsza akcja zbrojna polskiego podziemia pod kryptonimem MEKSYK II. Bardziej znana szerzej nazwa to Akcja pod Arsenałem. Była ona konsekwencją aresztowania przez gestapo Jana Bytnara – RUDEGO. Przyjaciele aresztowanego, na czele z Tadeuszem Zawadzkim- ZOŚKĄ postanowili go odbić. Jeszcze w dniu aresztowania ZOŚKA opracował plan odbicia RUDEGO , który nie został zaakceptowany przez dowództwo KEDYWU. Plan ten nosił kryptonim MEKSYK I.
Nowy plan zyskał akceptacje dowództwa i natychmiast przystąpiono do jego realizacji. W bezpośredniej akcji odbicia RUDEGO brało udział 28 członków warszawskich Grup Szturmowych, dowódcą został Stanisław Broniewski –ORSZA. W wyniku ataku na więźniarkę uwolniono 21 osób , akcja spowodowała jednak odwet ze strony Niemców i 27 marca na terenie Pawiaka rozstrzelali oni 140 więźniów. Dwóch uczestników akcji Aleksy Dawidowski ALEK( 30 marca) i Tadeusz Krzyżewicz BUZDRYGAN (2 kwietnia) zmarło na skutek odniesionych ran. Inny uczestnik akcji Hubert Lenk HUBERT został aresztowany przez Niemców i zmarł na skutek tortur 7 maja. RUDY , który był torturowany i przesłuchiwany przez gestapo mimo opieki przyjaciół zmarł 30 marca 1943r.
Bohaterowie Akcji pod Arsenałem jak i sama akcja zostali przedstawieni w książce Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na Szaniec”. Swój czyn traktowali jako obowiązek względem przyjaciela, kolegi z konspiracji, był to wyraz największego poświęcenia i oddania w imię wyższych wartości. Było i jest to coś co podziwiamy i szanujemy do dnia dzisiejszego ,a w naszej codziennej pracy z harcerzami staramy się przekazywać te wartości naszym podopiecznym i utrwalać w ich pamięci tę chlubną i tragiczną kartę historii Harcerstwa Polskiego.
 
RUDY , ALKU, ZOŚKO- CZEŚĆ WASZEJ PAMIĘCI
 
CZUWAJ

https://www.youtube.com/watch?v=WwfaMQg6PrQ 

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

ZHP Irlandia

Harcerski Start 2021

„Skauci są dziećmi wolnych przestrzeni, a skauting to braterstwo w służbie i świeże powietrze.“ Robert Baden-Powell W dniach 17-19 września 2021 odbył się długo wyczekiwany

Czytaj więcej »
ZHP Irlandia

Zimowa Opowieść

Typowa irlandzka prognoza pogody, na obrazku słoneczko, chmurka i deszczyk, w opisie: zachmurzenie zmienne, temperatura umiarkowana, opady przejściowe. Kiedy wiec tym razem zobaczyliśmy na ekranie

Czytaj więcej »
cropped-cropped-zhp-plakietka_Grzesiek-1.png

Skontaktuj się z nami