Niezapomniana lekcja historii o polskim lotniku Bolesławie Sawiaku

23 sierpnia w Ratoath w hrabstwie Meath odbyła się uroczystość upamiętniająca lotnika Polskich Sił Powietrznych Bolesława Sawiaka, w 75 rocznicę jego śmierci w wypadku lotniczym spowodowanym uszkodzeniami oraz ranami odniesionymi w walce z niemieckim bombowcem nad Irlandią. W uroczystości wziął udział Pan Ryszard Sarkowicz – Ambasador RP w Irlandii, Pan Tomasz Orczyk – Konsul RP, Pani Regina Doherty TD oraz przedstawiciele irlandzkich władz lokalnych. W wydarzeniu uczestniczyli lokalni mieszkańcy oraz reprezentacja ZHP w Irlandii.

Zgromadzeni mogli zapoznać się z wystawą na temat tego tragicznego wydarzenia, która znajduje się w Community Center w Ratoath oraz uczestniczyli w odsłonięciu tablicy pamiątkowej.

W przemówieniach gości honorowych wieloktonie podkreślano odwagę i wielkie zasługi polskich żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolności po stronie aliantów. Podkreślano też znaczenie przyjaźni polsko-irlandzkiej oraz wkład Polonii w rozwój Irlandii w dzisiejszych czasach. Wydarzenie niewątpliwie wzbudziło zainteresowanie lokalnej irlandzkiej społeczności, której dało możliwość do poznania faktów dot. wybuchu drugiej wojny światowej i zasług Polaków w działania wojenne oraz napełniło dumną serca polskiej lokalnej społeczności. 

Tablica upamiętniająca śmierć polskiego lotnika Bolesława Sawiaka znajduje się przed budynkiem Community Center na głównej ulicy miasta Ratoath.